سرگذشت مختصر من به روایت خودم!

یعقوب دلیجه

یعقوب دلیجه هستم. یک آذر ماهی عاشق اینترنت و برگ زردآلو و البته یک کرم کتاب!

کودکی تا اتمام دانشگاه

به خاطر ویژگی هایی که از کودکی داشتم، همیشه به عنوان استعداد برتر منطقه شناخته می شدم. در دوران مدرسه از ۱۲ سال ۸ سال را شاگرد اول بودم. در کنکور ریاضی سال ۸۷ رتبه ۸۹۴ شدم و در کنکور زبانهای خارجی همان سال هم ۱۷۹ شدم.

آرزو داشتم معلم زبان انگلیسی شوم. اما… تحت تاثیر اطرافیان و همچنین جو موجود در آن موقع، در دانشگاه رشته ای را ادامه دادم که کمتر علاقه ای به آن داشتم. از سال ۸۷ تا ۹۲ در دانشگاه علم و صنعت ایران مهندسی راه آهن خواندم. در اوقات بیکاری به تدریس ریاضیات و فیزیک و همچنین خرید و فروش کتابهای دسته دوم و ترجمه متون انگلیسی می پرداختم.

این ۵ سال، سخت ترین سالهای زندگی من بود. به خاطر اینکه فکر میکردم خوشحال نیستم و برای چیز دیگری آفریده شده ام. بعد از سال ۹۲ علی رغم علاقه ام و فقط به خاطر تشویق اطرافیان و خوشحالی پدر و مادرم، به ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس پرداختم و در آزمون ورودی کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ شدم و رشته مهندسی عمران-سازه دانشگاه صنعتی شاهرود قبول شدم؛ اما برخلاف انتظارم آشفتگی و سرگردانی من روز به روز بیشتر می شد.

از اول زندگی تا سال ۹۳ فعالیتهای مختلفی را امتحان کردم. کارگری ساختمان، کارگری کشاورزی، فروش محصولات کشاورزی، کار در مرغداری، نگهداری دام، علف چینی، تعمیر دوچرخه، برق کاری، تدریس ریاضیات زبان انگلیسی و فیزیک، ترجمه متون انگلیسی، برنامه نویسی و طراحی سایت، کشاورزی، مهندسی ساختمان و نقشه کشی همه کارهایی بودند که من در این مدت امتحان کردم.

آشنایی با متمم و مباحث استعدادیابی و خودشناسی

در سال ۹۵ با تست استعداد یابی جانسون اوکانرو دوره استعدادیابی وبسایت متمم آشنا شدم و آنها را  و بعد از مدتی فهمیدم که در استعداد استقرا، آیدیافوریا، گرافوریا، سیلوگرام و دیدن افق‌های دور استعداد دارم. پس از کمی تحقیق نیز فهمیدم کشاورزی، بازاریابی محتوا و بهینه سازی وبسایت چیزی است که مرا خوشحال و راضی نگه میدارد.

بعد از مدتی تحصیل در مقطع فوق لیسانس، به این نتیجه رسیدم که جلوی ضرر را هر وقت بگیرم فایده است. به همین دلیل بعد از ۳ ماه فکر کردن و سبک و سنگین کردن، از فوق لیسانس عمران- سازه دانشگاه شاهرود با معدل ۱۷٫۲۰ انصراف دادم. 

*هر روز به خودم میگویم چرا زودتر این کار را نکردم*

از خدمت سربازی تا اکنون

از زمان انصراف از دانشگاه درتیرماه ۱۳۹۵ تا دی ماه ۱۳۹۶ به تدریس، تقویت زبان انگلیسی و یادگیری وردپرس و مباحث تجارت الکترونیک پرداختم. در ۱ دی ۱۳۹۶ نیز به سربازی رفتم. در دوره آموزشی به مطالعه HTML و CSS پرداختم. همچنین بعد از اتمام دوره آموزشی سربازی با تحقیق و بررسی به صورت آزمایشی ۴۰۰ متر سیر کاشتم.

وبسایت garlika.ir را با همین پوسته کنونی راه اندازی کردم. در آن وبسایت، مطالعات کشاورزی و فعالیتهای کسب و کار کشاورزی خودم را در وبسایت گارلیکا در اختیار جامعه زحمتکش کشاورزی قرار دادم. تا در جهت مدرن سازی کشاورزی و کمک به اقتصاد و محیط زیست کشورمان و جامعه گسترده کشاورزی ایران گامی هرچند کوچک برداشته باشم.

پس از ۲ سال از شروع وبسایت کشاورزی ارگانیک گارلیکا، در کلیدواژه های کاشت سیر، کشاورزی ارگانیک، مزرعه ارگانیک و مزرعه سیر به رتبه‌های اول گوگل رسیدم. 

تا اینکه در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۸ وظیفه مدیریت محتوای وبسایت و شبکه‌های اجتماعی یک مجموعه صنعتی معتبر را برعهده گرفتم.

در اسفندماه سال ۱۳۹۸ تصمیم گرفتم گارلیکا را DOWN کنم. بعد از آن تصمیم گرفتم وبسایت رسمی خودم (ydalije.com) را راه بیندازم. 

هم اکنون تمام مطالعات و تحقیقات من بر روی بازاریابی محتوا و بهینه سازی محتوایی و تکنیکال وبسایت‌های اینترنتی متمرکز شده است. به تدریج نتایج این مطالعات و تحقیقات در وبسایت رسمی‌ام انتشار خواهد یافت. 

به خانه من خوش آمدید. از شما خواهش می‌کنم با محتواهای ناب و به روز درباره بازاریابی محتوا و بهینه سازی وبسایت (سئو) از خودتان پذیرایی کنید!

یعقوب دلیجه
یعقوب دلیجه
متخصص بازاریابی محتوا
بهینه سازی محتوایی و تکنیکال وبسایت (سئو)
و یک کرم کتاب!

دیدگاه ها

 1. سارا

  من از سایت متمم رسیدم به اینجا.
  وقتی کامنت های شما رو میخوندم، فکر میکردم شما یه آدم جاافتاده و با سن و سال بیشتری باشید. کمی سوپرایز شدم از اینکه متوجه شدم، سن زیادی ندارید. با این حال تجربه های ارزشمند و نابی که دارید موجب تفاوت دیدگاه و قلم شما شده.
  امیدوارم همیشه موفق و رو به جلو باشید.

  1. نویسنده
   پست
   یعقوب دلیجه

   سلام سارا خانم گرامی
   بله. در سایت متمم برخی اوقات فعالیت دارم و برنامه‌های توسعه فردی خودم را در آنجا پیش می‌برم.
   از واژه جا افتاده در توصیف من استفاده کردی؛ ازت ممنونم. من آن را مساوی تجربه می‌دانم. البته باید بگویم، تلقی‌ام از خودم، یک آدم با تجربه نیست. من صرفا یعقوب دلیجه نیستم، حاصل تمام سالهایی هستم که سرشار از غم و شادی، سختی و آسانی، شکست و پیروزی بود. حاصل کتابهایی که خواندم. آدم‌هایی که در سراسر عمرم دیدم. حاصل فیلم‌ها، موسیقی‌ها و خاطراتی که از سر گذراندم.

   خودم را ترکیبی از تجربه و مطالعه (دانش) می‌دانم. اولی ۳۵ درصد و دومی ۶۰ درصد. ۵ درصد را هم برای فعالیت‌هایی می‌گذارم که ظاهرا هیچ اثری در مسیر زندگی و حرفه‌ام ندارند. مانند مطالعه ژنتیک، کشاورزی، ماهیگیری و آشپزی در طبیعت.

   باز هم به اینجا سر بزن.

   روبه رشد باشی؛ پایدار و مستمر

 2. امین کرمی فرد

  جالب بود. این همه تجربه و سرگردونی ….

  که البته همش مسیر بوده…

  ولی نگفتی متولد چندی و اینکه حدس میزنم بین ۷۰ تا ۸۰ باشی

  1. نویسنده
   پست
   یعقوب دلیجه

   امین گرامی
   ممنون از کامنت و اینکه مورد توجه شما بوده.
   البته این سرگذشت را حدود ۴ سال پیش فکر میکنم نوشتم. و حتی بعد از تغییر دامنه به کایزون آن را تغییر ندادم. به حال به نظر میرسه نیاز به آپدیت داره.
   به خصوص که در ۳ سال اخیر تغییرات زیادی داشتم.
   من متولد ۹ آذر ۱۳۶۸ هستم اما شناسنامه‌ام تاریخ اول فروردین ۱۳۶۹ را نشان می‌دهد.
   روبه رشد باشید؛ پایدار و مستمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.