کایزون

اقلیم دانش استراتژی

چگونه مطالعه کتاب انگلیسی را شروع کنیم؟

بدون دیدگاه

پیش‌نوشت۱

در زمان قبل از میلاد مسیح زبان علم، یونانی بود اما با ظهور اسلام و عصر شکوفایی علمی در اسلام، زبان علم به شدت به سمت عربی گرایش پیدا کرد. هر آنکه عربی می‌دانست، کلید باارزش صندوقچه علم و حکمت دستش بود. به تدریج امت اسلام درگیر اختلافات و تفرقه‌های داخلی شده و از شکوفایی علمی باز ماند. اما ملت‌های اروپایی و آمریکایی با تمام وجود در جهان علم به پیش تاختند. دلیل اینکه هم اکنون چرا انگلیسی زبان علم است نیاز به یک مقاله حداقل ۱۰۰۰۰ کلمه‌ای دارد. اما موضوعی است که حقیقت دارد. ما باید خودمان را با این شرایط سازگار کنیم. کلید گنج علم را دریابید.

پیش‌نوشت۲

این نوشته را فقط برای تلنگر به خودم می‌نویسم. یعنی اگر حوصله ندارید، تا انتهای مطلب را مطالعه نکنید. همین که بدانید انگلیسی از نون شب هم واجب‌تره، برای شما کافیست! و در آخر باید بگویم، من هم انگلیسی‌ام رضایت‌بخش نیست. فقط گلیم خودم را می‌توانم از آب بیرون بکشم.

زبان مادری و زبان خارجی

زبان مادری! یعنی در خانواده و در آغوش مادر و پدر آن زبان را یاد گرفتیم. در واقع قبل از یاد گرفتن زبان مادری، نمی‌توانستیم حرف بزنیم. شاید می‌توانستیم فکر کنیم اما سخن گفتن نه! اما زبان خارجی از اسمش پیداست. زبانی که مادری نیست. شاید بیراه نباشد اگر بگویم فارسی برایم یک زبان خارجی است. چون من یک ترکمن هستم. اما چون در ایران بزرگ شده‌ام همانند یک ایرانی و فارسی زبان، می‌توانم بصورت روان صحبت کنم. اما زبان مادری من ترکمنی است. پس‌ زبان فارسی و انگلیسی و هر زبان دیگری برایم حکم یک زبان خارجی را دارد.

کدام زبان را یاد بگیرم؟

می‌گویند هر زبانی کارکرد خاصی دارد. مثلا زبان آلمانی را زبان فنی و مهندسی می‌دانند. همچنین زبان فرانسه را زبان فرهنگ و ادبیات. اما زبان فارسی خودمان هم به شعر و ادبیات غنی معروف است. اینکه کدام زبان را یاد بگیرید، بیشتر به خودتان مربوط است. اما باید بگویم از زمان اوج و شکوفایی امپراتوری بریتانیا، زبان انگلیسی زبان غالب مجامع علمی و عملی شده است. پس بهتر است از انگلیسی شروع کنید. با یادگرفتن انگلیسی، یاد گرفتن سایر زبان‌های اروپایی نیز بسیار ساده‌تر می‌شود.

جالب است که من وقتی به آذربایجان یا ترکیه هم سفر می‌کنم، ناخودآگاه برای ارتباط گرفتن با مردم از انگلیسی استفاده می‌کنم. چرا از ترکی یا ترکمنی استفاده نمی‌کنم؟ نمی‌دانم! اما این را می‌دانم که انگلیسی برای همه مردم تبدیل به یک زبان مشترک و بین المللی شده است.

اهمیت زبان انگلیسی

هر صندوقچه گنج کلیدی دارد که مختص به قفل همان صندوقچه است. در واقع اگر علوم مهم وتاثیر گذار جهان را صندوقچه گنج در نظر بگیریم، قفل این صندوقچه همان مهارت زبان انگلیسی است. تا اینجا باید فهمیده باشید که کلید قفل این صندوقچه یادگیری زبان انگلیسی است. شما اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید وسعت دنیای شما نسبت به بقیه دوبرابر بزرگتر خواهد بود.

دنیای بزرگتر یعنی چه؟ دنیای بزرگتر یعنی انتخاب‌های متنوع‌تر، راحتی بیش‌تردر استفاده از منابع رایگان اینترنت. یعنی وقتی میخواهید فیلم خارجی ببینید نیازی نیست برای پیدا کردن دوبله یا زیرنویس کوفتی آن عرق بریزید. یعنی فرصت‌های شغلی بیشتر و متنوع‌تر، درآمد و پرستیژ بالاتر و خیلی چیزهای دیگر که فقط با داخل شدن به این دنیای رویایی می‌توانید مزایای آن را تجربه کنید و لذت آن را بچشید.

چگونه مطالعه کتاب زبان اصلی را شروع کنم؟

قرار نیست در این مطلب همه چیز را بگویم. اما کلید اصلی و نقطه شروع کار را نمایان می‌کنم. اول از همه باید وسواس را کنار بگذارید. یعنی قرار نیست همه دوره‌های آموزشی و کتابهای آموزش زبان انگلیسی را تمام کنید. بهتر است ابتدا علاقه یا زمینه کاری خودتان را مشخص کنید. حال باید کتابهای لاتین موجود در آن زمینه را به تدریج مزمزه کنید. بچشید و تجربه کنید. شاید اوایل حتی بالا بیارید! اما ادامه بدید. در تحمل این سختی‌ها پاداش بزرگی وجود دارد.

اول

شاید تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که مثلا فلان کتاب رمان خارجی را کاش به زبان اصلی می‌توانستید بخوانید. به این ترتیب می‌توانستید جان مطلب و شیره کتاب را بمکید و از آن بهره ور شوید. اما صد حیف که انگلیسی نمی‌دانید. خوبی این روش این است که شما چیزی را مطالعه می‌کنید که واقعا دوستش دارید یا به کار شما مربوط است. پس به این آسانی هم پا پس نمی‌کشید.

دوم

با شروع مطالعه کتاب زبان اصلی می‌دانید چه اتفاقی می‌افتد؟ ابتدا لغت‌های بسیاری جلوی شما سبز می‌شوند و نمی‌گذارند حتی قدم از قدم بردارید. اما صبر کنید، حوصله کنید و یکی یکی آنها را معنی کنید. معنی لغات را حفظ نکنید. نیازی نیست. چون این لغت‌ها آنقدر در جلوی شما سبز می‌شوند که به تدریج آنها را از قیافه‌شان تشخیص خواهی داد.

سوم

شاید ممکن است در تلاش اول (در حدود ۱ ساعت) نتوانید حتی نصف یک صفحه از کتاب را بخوانید. مهم نیست. اولین کتاب انگلیسی که خواندم، کتاب استاتیک ترم ۱ دانشگاه بود. فکر می‌کردم حتما مقدمه را باید بخوانم. مقدمه حدود ۲٫۵ صفحه بود. حدود ۳ هفته ( تقریبا ۱۴ ساعت) طول کشید تا از مقدمه عبور کنم و آن را کاملا بفهمم. وقتی فصل۱ کتاب را شروع کردم امتحانات میان‌ترم شروع شده بود!! و من امتحان را افتادم. اما ادامه دادم. بعد از مدتی فهمیدم که لغت‌های جدید تکرار می‌شوند. به تدریج آنها را شناختم. فصل‌های بعدی را راحت‌تر و با لذت بیشتری پیش می‌رفتم.

آخر

دقت کردید چه اتفاقی افتاد؟ یک لحظه حساس در این مورد وجود دارد. اگر در آن لحظه مقاومت کنید و ادامه دهید، پاداش خود را خواهید گرفت. با استفاده از این روش شما بدون رفتن به هیچ کلاس زبان، انگلیسی را با لذت (البته نه بدون زحمت) فرا می‌گیرید. جالب اینکه این روش علاوه بر خواندن، روی سایر مهارت‌های زبان انگلیسی نیز تاثیر مثبت می‌گذارد. با این روش شما صرفا زبان یاد نمی‌گیرید؛ بلکه باعث می‌شود تا در زمینه مورد علاقه خودتان یک متخصص شوید. متخصصی که مسلح به دانش روز دنیاست و کلید در صندوقچه گنج را در اختیار دارد.

مرز ترکمنستان-تالاب آلاگل-شمال شهرستان آق قلا

۱۶ آبان ۱۳۹۸
به روز رسانی: ۸ تیر ۱۴۰۰دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.